Bangor School District
BSD
Last updated:
1/10/2024 9:42 am
Calendar
Schedules
Sign In
more
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2022
2023
2024
2025
2026
2027
2028
2029
close
Today
February
2020
Year
Month
Week
Day
List
Year
Week
Day
List
Month
Take a tour
Get Updates
close
Done
By School
+
By Group
+
More Filters
More Filters
By Location
+
By Department
+
By Activity
+
By Event Type
+
Clear Filters
Advanced Filter
SUN
MON
TUE
WED
THU
FRI
SAT
26
12:00p
1st-2nd Grade Boys Rec Basketball (EL)
12:30p
FCCLA STAR Events Work Day
1:00p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
2:00p
Softball Pitching (OS)
2:30p
Grade 1-2 Rec Girls' BBall (EL Gym)
3:00p
3rd/4th gr Boys Rec bball practice
3:00p
6th Gr GNW Boys Basketball
4:00p
Softball Open Gym
5:00p
3- gr. girls rec Bball
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
27
5:00a
Langrehr
3:00p
FFA Speaking Contest
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:30p
4th & 5th Grade GNW Boys Basketball Practice
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (OS)
5:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
5:30p
MS GBB @ Wonewoc (Hillsboro)
28
12:00p
Bowling
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
5:00p
St. Paul Basketball Game (Make up from 1/17/20)
5:00p
WB Youth Wrestling Meet
5:15p
MS OM Practice
5:30p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
6:00p
Cub Scout Den Meeting Pack 46
6:00p
JV/V BBB @ Royall
6:00p
JV/V Wrestling vs Sparta
7:00p
Ice Hockey Boys Varsity @ Aquinas
29
5:00a
Langrehr
12:00p
Bowling
12:00p
St. Paul's 3-8 to Viterbo
3:30p
C-Team Boys' Practice (ES)
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
4:45p
Varsity Boys' Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
5:30p
4th & 5th Gr Boys GNW Basketball Practice
6:00p
4th aand 5th Grade Girls GNW Practice (HS)
30
7:00a
UW-Eau Claire Middle School Honors Band
12:00p
Bowling
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
MS GBB Practice
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:00p
Ice Hockey Girls V/JV vs BRF
5:00p
Ice hockey Boys JV/V @ Mosinee
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (EL)
6:00p
JV/V Wrestling vs Aquinas
7:15p
Varsity GBB v NECEDAH
31
5:00a
Langrehr
12:00p
Bowling
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
4:00p
St. Paul's Basketball Game
5:30p
MS GBB @ New Lisbon (Brookwood)
6:00p
Get Moving Night
6:00p
JV/V BBB @ Brookwood
1
9:00a
MS OM Practice
10:00a
Gymnastics Varsity Invitational @ PEG La Crosse
11:30a
C/JV/V BBB & GBB v WEST SALEM
12:00p
Ice Hockey Boys JV/V vs Hayward
1:00p
Ice Hockey Girls V/JV vs Sun Prairie
3:00p
Jacobson
5:30p
Hylandale Social Night
2
10:00a
Jacobson
12:00p
1st-2nd Grade Boys Rec Basketball (EL)
1:00p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
1:30p
8th gr Boys GNW
2:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
2:30p
Grade 1-2 Rec Girls' BBall (EL Gym)
3:00p
3rd/4th gr Boys Rec bball practice
3:00p
6th Gr GNW Boys Basketball
4:00p
Softball Open Gym
5:00p
3- gr. girls rec Bball
3
5:00a
Langrehr
3:00p
Middle School Forensics Level 1
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
5:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
4
8:00a
7th Gr. Quiz Bowl
8:30a
Bowling
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:30p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (HS)
5:30p
MS GBB v HILLS/ROYALL (OS/EL)
6:00p
JV/V GBB @ New Lisbon
6:00p
Pack 46, Webelos Den Mtg, BSA Cub Scouts
7:00p
Ice Hockey Boys Varsity @ Baraboo
5
Staff to Milwaukee
5:00a
Langrehr
8:30a
Bowling
3:30p
C-Team Boys' Practice (ES)
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
4:45p
Varsity Boys' Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
5:30p
4th & 5th Gr Boys GNW Basketball Practice
6
Staff to Milwaukee
8:30a
Bowling
8:30a
FFA to Cow 97
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
4:45p
C/JV/V BBB v HILLSBORO
5:00p
Ice Hockey Boys JV/V @ Tomah
5:15p
MS OM Practice
5:30p
4th Grade Girls GNW Practice (OS)
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
Ice Hockey Girls vs River Falls
6:45p
Pep Band
7:15p
Parents Night BBB
7
Staff to Milwaukee
5:00a
Langrehr
8:00a
FCCLA Regional STAR Events Competition
8:30a
Bowling
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
MS GBB Practice
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (OS)
6:00p
JV/V GBB v ROYALL
6:30p
Gymnastics JV/V vs G-E-T
8
9:00a
MS OM Practice
10:00a
Wrestling @ Coulee Conference Tournament
11:00a
Lions Hotshot Contest
2:30p
Ice Hockey Girls @ Stoughton
3:00p
Jacobson
9
10:00a
Jacobson
12:00p
1st-2nd Grade Boys Rec Basketball (EL)
1:00p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
2:00p
Softball Hitting
2:30p
Grade 1-2 Rec Girls' BBall (EL Gym)
3:00p
3rd/4th gr Boys Rec bball practice
3:00p
6th Gr GNW Boys Basketball
4:00p
Softball Open Gym
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
10
5:00a
Langrehr
2:00p
High School Forensics Sub-District Competition
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:30p
4th & 5th Grade GNW Boys Basketball Practice
5:30p
8th gr Boys GNW
5:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
5:30p
JV Wrestling @ MVC/Coulee JV Tournament
6:20p
MS GBB @ Cashton (Royall)
11
8:30a
Bowling
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
MS GBB Practice
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
4:45p
C/JV/V BBB @ Cashton
5:15p
MS OM Practice
5:30p
3 grade girls b-ball
5:30p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
Cub Scout Den Meeting Pack 46
6:00p
JV GBB @ Westby
6:30p
Gymnastics JV/V @ Arcadia
12
5:00a
Langrehr
8:30a
Bowling
10:00a
Girl Scout Cookie Delivery/Pickup
1:00p
District Spelling Bee
3:30p
C-Team Boys' Practice (ES)
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
4:45p
Varsity Boys' Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
5:30p
4th & 5th Gr Boys GNW Basketball Practice
6:00p
Spanish Club Meeting
13
8:30a
Bowling
8:45a
St. Paul's 5-8 to Viterbo
11:30a
5th Grade Field Trip
3:30p
8th gr Boys GNW
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
MS GBB Practice
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:15p
MS OM Practice
5:30p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (HS)
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
JV/V GBB @ Wonewoc
6:45p
8th Grade Boys GNW
14
Ice Hockey Boys JV/V @ SWCRC
5:00a
Langrehr
8:00a
Tri-State Honors Band Festival
8:30a
Bowling
3:00p
4-H Clover College
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
6:00p
Alumni Night BBB
6:00p
JV/V BBB v Wonewoc
7:00p
Ice Hockey Girls vs University School of Milwaukee
15
Ice Hockey Boys JV/V @ SWCRC
WIAA Wrestling Regionals
12:00a
Tri-State Honors Band Festival
8:00a
Alumni Tournament BBB
9:00a
4-H Clover College
5:00p
Booster Club Fun Night & Athletic Hall of Fame
6:00p
Hylandale Social Night (OS)
16
9:00a
C-team Boys Practice (ES)
10:00a
Jacobson
1:00p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
1:30p
Girl Scout Meeting Troop 7274
2:00p
Adult Open Gym
2:00p
Softball Pitching (OS)
3:00p
6th Gr GNW Boys Basketball (EL)
4:00p
Softball Open Gym
4:00p
Varsity/JV Boy's Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
17
5:00a
Langrehr
2:30p
Middle School Forensics Level 2
3:30p
8th gr Boys GNW
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
6:00p
C/JV/V BBB @ BLACK RIVER FALLS
6:30p
PTO Meeting
18
WIAA Wrestling Team Sectionals
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (OS)
4:45p
C/JV/V GBB v BROOKWOOD
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (OS)
5:30p
MS GBB v NECEDAH/VIR (OS/EL)
6:00p
Pack 46, Webelos Den Mtg, BSA Cub Scouts
19
5:00a
Langrehr
2:30p
MS/HS Academic Assembly
3:30p
C-Team Boys' Practice (ES)
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
3:30p
MS GBB Practice
4:45p
Varsity Boys' Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
5:30p
4th & 5th Gr Boys GNW Basketball Practice
6:30p
School Board Meeting
20
Parent/Teacher Conferences (K-5 11:00-7:00, 6-12 12:00-8:00) - No School
2:00p
McDonald
3:00p
HS Girls Basketball Practice (ES)
3:30p
8th gr Boys GNW
4:15p
MS OM Practice
4:45p
C/JV/V BBB @ NEW LISBON
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
Cub Scout Pack 46 Meeting
21
No School
5:00a
Langrehr
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
4:45p
JV/V GBB v CASHTON
5:30p
7th Grade Boys GNW Practice (OS)
6:20p
MS GBB @ Cashton (Necedah)
6:30p
Gymnastics JV/V Conference Tournament @ G-E-T
6:45p
Pep Band
22
WIAA Wrestling Individual Sectionals @ Osceola HS
6:00a
Middle School Solo/Ensemble
3:00p
Jacobson
23
10:00a
Jacobson
1:00p
4th Grade Girls GNW Practice (EL)
3:00p
6th Gr GNW Boys Basketball
3:00p
Donkey Basketball
4:00p
Softball Open Gym
4:00p
Varsity/JV Boys' Practice (ES)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
24
Teacher Workday - No School
5:00a
Langrehr
8:00a
4K Registration
8:00a
Child Development Day Screening
3:30p
Elementary OM Practice
5:30p
MS GBB v BROOK/NL (OS/EL)
6:00p
7th Grade Boys GNW Practice (HS)
6:00p
JV/V BBB @ Necedah
25
3:30p
FFA tubing @ Fort McCoy
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
4:15p
MS OM Practice
5:00p
Music Day Elementary
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
Cub Scout Den Meeting Pack 46
7:00p
V GBB Regional - TBD
26
5:00a
Langrehr
8:15a
4th Grade UWL Planetariums & Library Field Trip
3:30p
C-Team Boys' Practice (ES)
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
4:45p
Varsity Boys' Basketball Practice (HS)
5:00p
6th Grade Girls GNW Basketball Practice (OS)
5:30p
4th & 5th Gr Boys GNW Basketball Practice
6:00p
7th Grade Boys GNW Practice (HS)
27
WIAA Wrestling Individual State
3:30p
HS Girls Basketball Practice (HS)
4:15p
MS OM Practice
5:30p
8th Grade Girls GNW BB Practice
6:00p
JV/V BBB v ROYALL
7:15p
Senior Night BBB
28
WIAA Wrestling Individual State
12:00a
MS Music Butterbraid Fundraiser
5:00a
Langrehr
3:30p
Elementary OM Practice
3:30p
JV/C-Team Boys Practice (ES)
3:30p
Varsity Boys Practice (HS)
5:00p
7th Grade Boys GNW Practice (EL)
7:00p
V GBB Regional vs Plum City/Elmwood
29
Lions Pancake Breakfast set-up
WIAA Wrestling Individual State
12:00a
MS Music Butterbraid Fundraiser
7:00a
8th Grade Girls GNW BB tourney
7:00p
V GBB Regional Final vs Blair-Taylor